To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie tych, które są na początku swojej drogi do wymarzonego kominka. Odpowiedź na nie jest prosta i brzmi: zdecydowanie TAK! Kominki wymagają projektowania z uwagi na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim z uwagi na to, że kominek powinien spełniać wszystkie wymagania techniczne oraz powinien być estetyczny pod względem wizualnym. Projekt kominka znacznie ułatwia to zadanie i pozwala osiągnąć zarówno jedno, jak i drugie. Pomaga uniknąć też ewentualnych niespodzianek i błędów oraz umożliwia dopasowanie rozwiązania grzewczego do indywidualnych potrzeb inwestora i całości wnętrza. Aby wszystko idealnie zgrało się ze sobą, ważna jest współpraca projektanta z wykonawcą. Co tak właściwie oznacza projekt kominka, jakie są najczęstsze błędy w projektach dekoratorów wnętrz oraz jak z punktu widzenia firmy kominkowej wygląda idealny etap projektowania kominka, zapytaliśmy kilka firm z branży.
Warto wiedzieć, że w Niemczech czy Austrii projekt kominka jest wymagany i potrzebny do odbioru kominiarskiego. O jego istocie powinny pamiętać też firmy wykonawcze w Polsce, gdyż zapewnia on bezpieczeństwo zarówno klientom jak i firmie kominkowej. Co ważne przy budowie kominka zgodnie według zaakceptowanego projektu przez klienta nie ma żadnych wątpliwości, a w przypadku późniejszych zmian firma nie ponosi dodatkowych kosztów. Jesteście Państwo ciekawi odpowiedzi firm z branży? – zachęcamy do lektury poniżej. Dowiecie się z niej, dlaczego warto oferować swoim klientom projekt kominka przed jego realizacją.
Joanna Dudziak, Bizmet:
Projekt kominka to – poprzedzona inwentaryzacją istniejącego stanu faktycznego lub analizą projektu budynku – koncepcja wykonania zabudowy, przyłączy do systemu odprowadzania spalin oraz poboru powietrza zewnętrznego, wraz z doborem odpowiedniego urządzenia grzewczego (np. wkładu kominkowego lub piecowego). Projekt zazwyczaj wykonuje się w kilku wersjach i zawiera on dokumentację wymiarową, model trójwymiarowy, wizualizacje fotorealistyczne, dobór i spis materiałów, dokumentację wykonawczą, a w razie potrzeby jest uzupełniony także o obliczenia systemu kominowego. Dla inwestora wykonanie projektu kominka oznacza większe bezpieczeństwo, daje kontrolę nad jego formą oraz oczekiwaną funkcją, pozwala na optymalizację kosztów wykonania jeszcze na etapie przygotowań, uniknięcie błędów w doborze urządzenia oraz ewentualnych błędów wykonawczych, a także – co bardzo istotne – dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb lub projektu wnętrza. Do najczęściej spotykanych błędów w projektach dekoratorów wnętrz, należy zaliczyć: brak uwzględnienia usytuowania przyłącza spalinowego, wyczystki kominowej lub czasem nawet samego komina; zbyt małe gabaryty obudowy (najczęściej zbyt mała głębokość) lub nierealne do wykonania ze względów technologicznych formy, które nie uwzględniają faktycznych wymiarów i budowy palenisk oraz nie przewidują zachowania koniecznych dylatacji czy wymaganych odległości od elementów palnych; brak kratek nawiewnych i wywiewnych lub minimalizowanie ich powierzchni z powodów „estetycznych”; brak lub marginalizowanie funkcji drzwiczek rewizyjnych w obudowach; pomijanie ergonomii i bezpieczeństwa obsługi palenisk. Z punktu widzenia firmy, idealne warunki do projektowania kominka, to: konsultacja i dobór systemu (urządzenie grzewcze, przyłącza, komin) jeszcze na etapie przygotowania projektu wykonawczego budynku przez architekta i wpisanie tych rozwiązań do tegoż projektu; alternatywnie, przed przystąpieniem do robót budowlanych konsultacja z inwestorem, który posiada gotowy projekt, w zakresie doboru materiałów obudowy, w porozumieniu z architektem/projektantem wnętrz lub w nawiązaniu do projektu wnętrz; faktyczny nadzór na budowie nad poprawnym wykonaniem założonych i przewidzianych w projekcie instalacji, a w jego efekcie uniknięcie odstępstw od założeń w tym zakresie, którymi to inwestor bywa często niemile zaskakiwany; praca nad finalnym projektem z inwestorem świadomym podstawowych zagadnień związanych z użytkowaniem kominka lub przynajmniej mogącym poświęcić czas na zapoznanie się z nimi, np. podczas rozmowy w salonie kominkowym. Kominek dobrze zaprojektowany i wykonany zawsze będzie cieszył zarówno inwestora, jak i wykonawcę.
Lidia Kokoszka, Kokoszka-Lotz:
Wykonanie kominka lub pieca to skomplikowany proces, który powinien być poprzedzony analizą miejsca, w którym będzie stał, pod względem nośności podłoża, przyłączy dymowych, powietrznych, wentylacyjnych i elektrycznych. Następnym krokiem jest dobranie właściwego urządzenia do określonych przez inwestora potrzeb, miejsca posadowienia oraz nadanie mu estetycznej formy, stosownej do koncepcjiplastycznej lub styluwnętrza. Aby nie popełnić błędów i wszystkie te elementy poprawnie ze sobą połączyć, niewątpliwie potrzebujemy projektu kominka, który nie tylko pozwoli zaplanować wszystkie niezbędne elementy systemu, ale również na etapie projektowania pomoże dobrać najlepszą dla wnętrza formę wizualną. Odpowiednim momentem, w którym powinniśmy pomyśleć o kominku lub piecu, jest chwila, gdy dostajemy projekt domu, ponieważ można do niego wnieść jeszcze poprawki, takie jak ustawienie komina lub sposób wykonania czerpni. Na etapie wykonawczym, jeżeli mamy już gotowy projekt, nie ma błędów co do wysokości i kierunku przyłącza dymowego oraz odpowiedniego przygotowania i wielkości wylewki pod kominek oraz obudowę. Planując budowę kominka, warto zwrócić się do firm wykonawczych. Posiadają one specjalne programy, a w nich biblioteki produktów znanych producentów palenisk, kafli oraz innych materiałów i komponentów, pozwalające na realistyczną wizualizację całości. Wypracowanie najlepszej wizualnie formy może odbywać się przy współpracy dekoratora wnętrz zatrudnionego przez inwestora, uniknie się wtedy niepotrzebnych błędów konstrukcyjnych i instalacyjnych. Ponieważ kominek jest urządzeniem, z którego uzyskujemy ciepło, również materiały do zabudowy kominka powinny być konsultowane przez dekoratorów z wykonawcą. Nie wystarczy w projekcie powiesić telewizor nad kominkiem, musi on być odpowiednio zabezpieczony, aby przez lata pełnił swoją funkcję.
Henryk Sekuła, EkoCentrum Spartherm Kraków:
Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość dotyka zasadniczo wszystkich dziedzin naszego życia, wpływając na nasze usposobienie, marzenia i – w wielu przypadkach – praktyczne podejście do funkcjonowania i wystroju naszego domu czy mieszkania. Jest rzeczą oczywistą, że dotyka to również branży kominkowej. Kominek, który był nade wszystko urządzeniem grzewczym, stał się w wielu przypadkach elementem aranżacji wnętrza. Sporej grupie osób marzenia o kominku wymazały akcje i uchwały antysmogowe. Jak to zwykle bywa, pozostaje grupa potencjalnych i rzeczywistych użytkowników, dla których fascynacja ogniem nadal jest żywa, a drewno – wbrew „ogólnej w tym temacie narracji” – pozostaje ekologicznym paliwem. Oczywiście, fascynacja ta w wielu przypadkach przekłada się na konkretną realizację, umiejscowioną w aktualnych trendach, zarówno budowlanych, jak i aranżacji wnętrz. Analizując na przestrzeni ostatnich lat realizacje w tym zakresie, możemy zauważyć, że kominek w większości przypadków stał się elementem aranżacji wnętrza, a to pociąga za sobą dostosowanie się do jego stylistyki i tu projektant – mówiąc trywialnie – ma „pole do popisu”. Większość realizacji ukierunkowana jest na prostą bryłę, a elementem „dekoracyjnym” nie jest sam kominek, lecz palenisko, często z dwustronną, a nawet trójstronną szybą wyeksponowaną w bryle kominka. Ze względu na „ciągły atak” na drewno, wielu klientów decyduje się na kominek gazowy w prostej zabudowie z płyt. Jakby na przekór tym trendom, pojawiają się też coraz częściej bardzo rozbudowane realizacje – przysłowiowe wielofunkcyjne „kombajny” – wykorzystujące zdobycze branży kominkowej w zakresie technologicznym, jak i materiałowym. Materiałem, który obecnie zdobywa rynek branży kominkowej, są spieki kwarcowe, które przez swoją wielofunkcyjność stanowią atrakcyjny materiał w szeroko rozumianym budownictwie. Ze względu na wzrastające wymogi w zakresie aranżacji, wielu klientów decyduje się na wybór firmy, która w temacie kominków może również oferować usługi projektowe. Podsumowując, należy zauważyć, że projektowanie kominka do całości wystroju wnętrza staje się wymogiem profesjonalnego podejścia do klienta. Takie podejście uwzględnia nade wszystko różnorodność naszych gustów i wynikających z nich oczekiwań.
Opracowała Magdalena Balicka