Zespół magazynu Świat Kominków


 • Targi World of Fireplaces (17–19.04.2023), Lipsk, Trendfairs GmbH

To wydarzenie było dla europejskiej branży kominkowej niezwykle ważne. Po raz pierwszy europejskim producentom i ich organizacjom udało się zrobić „własne” targi, na których pokazane zostały aktualne możliwości i potencjał branży. Niezwykle udana impreza, która będzie miała kolejną edycję w roku 2025.

 • Targi Warsaw Home&Contract (7–10.11.2023), Nadarzyn, Ptak Warsaw Expo

Po kilku sezonach „rozkręcania się” pod względem ilości wystawców i odwiedzających oraz jakości ekspozycji targi w Nadarzynie znalazły się w czołówce imprez w Polsce. Duża liczba architektów i projektantów wnętrz odwiedzających centrum targowe PTAK sprawia, że Warsaw Home jest doskonałym miejscem do promocji kominków. Dzięki wielu uczestnikom Strefy Ognia udało się to bardzo dobrze.

 • Targi Infotherma (23–26.01.2023), Ostrawa, Agentura Inforpres s.r.o.

Kolejna edycja targów promujących wśród czeskich inwestorów ekologiczne rozwiązania grzewcze i termomodernizacyjne. Specyfika ekspozycji i dodatkowych aktywności sprawiają, że jest to impreza zasadniczo dla finalnych nabywców. Z uwagi na geograficzną i podobne problemy grzewcze w obu krajach, nie dziwi obecność wielu polskich firm.

 • Projekt targowy Strefa Ognia Świat Kominków&Partnerzy

Nominacja podkreśla znaczenie aktywności i jest wyróżnieniem firm uczestniczących. To dzięki coraz liczniejszej grupie firm i pokazywanych w Strefie Ognia produktów i obecności na kilku imprezach o różnym profilu było to doskonałe miejsce promocji kominków i ognia w domu i ogrodzie. Strefa Ognia w roku 2023 była na kilku licznie odwiedzanych imprezach targowych: BUDMA, Gardenia, Warsaw Home&Contract i Warsaw Build.

 • Otwarcie Muzeum Zduńskie Opowieści (21.01.2023), Szczecin, Fundacja Monumenta Poloniae

Maciej Burdzy to osoba doskonale w branży znana. To wielki miłośnik pieców, znawca i popularyzator pieców kaflowych i zduństwa, autor kilku cennych publikacji. Razem z Marią Grzybek, konserwatorem zabytków, stanowią doskonały zespół, a otwarcie i działalność Muzeum w Szczecinie otworzyły kolejny etap wartościowej dla branży aktywności.

 • Kampania Drewno – Pozytywna Energia, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”

Kolejny rok działalności grupy firm, organizacji i osób zaangażowanych w promocję drewna jako ekologicznego paliwa. Każdy rok przynosi kolejne zagrożenia i wyzwania jednak drewno nie jest już pozostawione same sobie. Aktywność DPE sprawia, że przeciwnikom palenia drewnem przybyła poważna i rzeczowa konkurencja z którą muszą się liczyć.

 • Krajowy Kongres Rzemiosła Zduńskiego (25-27.05.2023), Kraków, Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych

Wielkie i bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla krakowskich zdunów, bo do udziału w Kongresie zostali też zaproszeni zduni i kominkarze z całej Polski. Z pewnością nie odbyłby się bez wyjątkowego zaangażowania Jacka Ręki, Starszego Małopolskiego Cechu Zdunów.

 • Otwarcie fabryki Schiedel w Okupie Wielkim (19.09.2023), Schiedel Sp. z o.o.

To ważne dla całej, a szczególnie polskiej branży grzewczej wydarzenie. Schiedel, twórca komina systemowego, znana na świecie firma, obecnie jest częścią amerykańskiego Starndard Industries, stąd obecność na otwarciu Marka Brzezińskiego, ambasadora USA w Polsce. Lokalizację zakładu produkującego poszukiwane kominy stalowe firma wybrała z powodów logistycznych oraz wysokiej fachowości polskich pracowników.

 • Flam’Expo/BePOSITIVE (21–23.03.2023), Lyon, GL – events

Kolejnej edycji najważniejszych we Francji targów budowlanych BePOSITIVE tradycyjnie towarzyszyła samodzielnie lokowana impreza Flam’Expo, dedykowana kominkom i kotłom na biomasę. Liczna grupa wystawców z branży, w tym firmy polskie, oraz wiele działających urządzeń sprawiają, że jest to doskonałe miejsce promocji kominków i ognia na drewno i pellet na jednym z najważniejszych dla biomasy rynków Europy.

 • KOK AUSTRIA 2023 (25–27.01.2023), Wels, Messe Wels

Po covidowej przerwie KOK Austria w Wels, miejsce spotkania europejskich zdunów, powróciło do kalendarza. Istotną zmianą, dodającą rangi wydarzeniu jest przejęcie obowiązków organizatora przez MESSE Wels, co odciąża stowarzyszenie zduńskie KOV, ale wcale nie powoduje, że impreza oraz towarzysząca jej konferencja techniczna są niższej jakości. KOK Austria to miejsce pierwszych w sezonie spotkań i pokaz kondycji branży, przegląd nowości wśród zduńskich produktów i technik. Jest to również miejsce konkursu praktycznego dla młodych zdunów.


 • Defro R. Dziubeła Sp.k.

To w tej chwili firma, która w zakresie ogrzewania OZE ma najbardziej kompletną w Polsce ofertę dobrej jakości produktów, wkładów i piecyków kominkowych, kotłów na drewno i pellet, rekuperacji i pomp ciepła. Szybka reakcja na potrzeby rynku, obecność na wielu imprezach targowych, w tym zagranicznych.

 • Kratki.pl Marek Bal

Wciąż najbardziej rozpoznawalna w Polsce marka kominków i piecyków. Laureat wielu nagród. Bogata sieć sprzedaży, ale też firma jest jednym z pionierów internetowej sprzedaży kominków. Mimo wprowadzenia serii wkładów premium najbardziej z marką kojarzy się grupa modeli popularnych, również z płaszczem wodnym, promowanych m. in. w telewizyjnym programie „Nasz nowy dom”.

 • Stalko Sp. z o.o., Sp.k. (Hitze)

Trochę czasu zajęło firmie Stalko, sprzedającej produkty kominkowe pod marką Hitze, znalezienie właściwego miejsca na kominkowym rynku. Dobra jakość, poszerzenie oferty, również o kilka ciekawych modeli wkładów i piecyków oraz większa aktywność reklamowa plus udział w targach sprawiły, że efekt chyba został osiągnięty.

 • Hajduk Agnieszka i Dariusz Nasińscy Sp. z o.o. Sp.k.

Przez wiele lat konsekwentnego poprawiania parametrów technicznych i estetycznych oferowanych urządzeń polski producent pozyskał liczne grono zadowolonych użytkowników oraz grupę około 300 dystrybutorów, nie tylko w Polsce. Ostatnie kilka lat to wprowadzeni serii Heatro oraz grupy poszukiwanych przez klientów piecyków wolno stojących. Oprócz produkcji kominków firma stworzyła też nowoczesne centrum obróbki kamienia i spieków, również do budowy kominków.

 • Unirol Sp. z o.o. (Unico)

Unico to polska marka wkładów kominkowych i piecyków pozycjonowanych jako wyroby premium, cieszących się doskonałą opinią wśród dystrybutorów, wykonawców i finalnych użytkowników.

 • Infire Karol Lipka

Coraz bardziej popularna w Polsce i poza jej granicami marka biokominków. Oferta obejmuje ponad 30 modeli, od prostych po modele designerskie, do wnętrz i do ogrodów.

 • Hoxter a.s.

Czeski producent, który przebojem wszedł na europejski rynek kominków premium i coraz pewniej się na nim porusza. Pozycja Hoxtera na polskim rynku również stale rośnie. Oferta firmy to solidne paleniska powietrzne i wodne, a ostatnio również akumulacyjne piecyki wolno stojące.

 • Jøtul AS

Firma z ponad 170-letnim stażem. Ta norweska firma to jeden z najstarszych w Europie i na świecie producentów w branży, a wiele jej modeli piecyków dzisiaj to prawdziwe klasyki. Wysoka jakość żeliwnych produktów i staranny montaż dające w efekcie wieloletnią gwarancję, a od kilku lat również ciekawe wzornictwo nowych modeli. Oznaką zaufania Grupy Jøtul do polskich fachowców jest otwarty w roku 2020 polski zakład w Kątach Wrocławskich, w którym odbywa się montaż wielu modeli.

 • Kaflarnia „Kafel-Kar” Rafał Karny

Bez wątpienia asortyment i skala produkcji manufaktury w Hryniewiczach sprawiają, że jest to najbardziej znana kaflarnia wśród polskich zdunów. Atrakcyjne wzornictwo, kolejne ciekawe wzory kafli piecowych oraz poszukiwania nowych możliwości wykorzystania ceramiki sprawiają, że Kaflarnia „Kafel-Kar” ma tak wysoką pozycję.

 • Odlewnia Kaw-Met Marek Kawiński Sp. z o.o. / Saven Sp. z o.o.

Firma zajmuje się produkcją odlewów żeliwnych od roku 1981, a całość produkcji i montażu odbywa się w Orłach koło Przemyśla. Oferta wkładów i piecyków żeliwnych została uzupełniona o produkty SAVEN, wkłady stalowe, z wyłożeniem ceramicznym. Produkty żeliwne Kaw-Met są od lat znane na polskim rynku, natomiast stalowe wkłady SAVEN szybko zdobywają klientów.


 • Wentor Piotr Wentlant

Wentor – firma, która od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w naszym konkursie. Składają się na to: skuteczna promocja, fachowość całego zespołu, bogaty asortyment urządzeń, szeroka sieć dystrybucji oraz dobry serwis.

 • Kominox Marcin Czerniak

Kominox to jedna z firm, która swoją ofertę skutecznie poszerzyła o rożne rozwiązania ogrzewania i wentylacji oferowane „pod jednym dachem”: kominki, pompy ciepła, fotowoltaikę, a to wszystko z kompleksowym fachowym doradztwem, sprzedażą i rzetelnym wykonywaniem usług.

 • Ekoflam Przemysław Kubiak

Ekoflam – firma z Konstantynowa Łódzkiego działa od roku 2014 i specjalizuje się w piecykach i kuchenkach na drewno i pellet, firm włoskich, francuskich i czeskich, których jest autoryzowanym przedstawicielem. Zapewnia też fachowe doradztwo i części zamienne.

 • Węgier Glass Wojciech Węgier

Węgier Glass to oferta sprawdzonych produktów i rzetelnych usług w zakresie szkła kominkowego dla producentów, dystrybutorów kominków i osób prywatnych.

 • Poujoulat Sp. z o.o.

Okazuje się, że systemy kominowe można promować, sprzedawać i instalować w wyróżniający się w branży sposób. Jednak to wszystko opiera się na dobrym asortymencie produktów i profesjonalistach.

 • Parkanex Sp. z o.o.

Parkanex to ponad 27 lat doświadczenia, we współpracy z firmą BERTRAMS, producentem systemów odprowadzania spalin oferuje kompleksowy asortyment kominowy, wkłady, piecyki, izolacje, obudowy, urządzenia ogrodowe Artiss. Sprawną dystrybucję ułatwia sieć współpracujących salonów kominkowych w całej Polsce.

 • Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.

To firma specjalizująca się w elektrycznych urządzeniach grzewczych i wentylacyjnych, w tym pompach ciepła, od wielu lat konsekwentnie proponuje też kominki elektryczne. Najnowsza generacja tych urządzeń z niezwykle atrakcyjnym widokiem „ognia” i wieloma dodatkowymi funkcjami zmieniła w Polsce wizerunek kominków „na prąd” i coraz częściej trafiają one do polskich domów.

 • NORDflam HS Sp. z o.o.

Nordflam – istniejąca od roku 1998 firma z Cieszyna oferująca przez różne kanały dystrybucji (w tym markety DIY) bogaty asortyment przystępnych cenowo wkładów kominkowych, piecyków i akcesoriów oraz palenisk ogrodowych.

 • Grillspot Sp. z o.o.

Grillspot to wyróżniające się salony sprzedaży z niezwykle bogatym asortymentem różnego rodzaju sprzętu i dodatkowego wyposażenia grillowego. W związku z coraz większą popularnością ogrodowych aktywności „z ogniem” pomysł zasługuje na wyróżnienie.

 1. Piece Polska Sp. z o.o.

Mimo że nie jest to duża firma, to konsekwentnie promuje urządzenia kominkowe. Szczególnie chcemy zauważyć jedną z najbogatszych na polskim rynku ofertę urządzeń kulinarnych na drewno, zarówno kuchni różnych producentów, jak i pieców chlebowych.


 • Izba Gospodarcza Urządzeń OZE (IGUOZE)

Organizacja zrzeszająca producentów urządzeń OZE, kotłów na biomasę oraz kominków i pomp ciepła. Izba była organizatorem 8. Międzynarodowej Konferencji „Odnawialne Źródła Energii” (22–24.05.2023) w Arłamowie oraz podejmuje działania integracyjne branży i w obronie biomasy.

 • Instytut Technologii Paliw i Energii w Zabrzu (ITPE)

Obecnie formalnie sferą zainteresowania Instytutu są również badania nad efektywnym wykorzystaniem paliw odnawialnych, w tym biomasy. Pierwszym sygnałem zmian był blok poświęcony biomasie na XVI Konferencji „Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym – urządzenia grzewcze dla ogrzewnictwa indywidualnego” (7–8.09.2023) w Brennej.

 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Kostrzewa

Działający od 1978 roku polski producent kotłów na biomasę. W 2001 roku w firmie powstał pierwszy polski automatyczny kocioł na pellet. Obecnie oferowana jest cała gama kotłów na pellet do ogrzewania domów, w tym ekonomiczny model kotła na drewno oraz pompa ciepła na propan R290.

 • Hargassner Group: Hargassner GmbH, Rakoczy Stal Sp. z o.o., HeiztechnikSp. z o.o Połączenie sił trzech dużych i dynamicznych producentów urządzeń grzewczych OZE, kotłów na pellet, drewno, pellet+drewno oraz pomp ciepła tworzy jedną z silniejszych grup producenckich urządzeń OZE w Europie. Umożliwia opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań, a klientom daje niezwykle szeroki wybór i zapewnia dobry serwis.
 • Darco Sp. z o.o.

Darco oferuje szeroki asortyment przyłączy, systemów kominowych i rozwiązań wspomagających (nasady, regulatory ciągu) oraz systemy doprowadzania powietrza i DGP do kominków, pieców, piecyków i kotłów na biomasę. Marka znana w wielu krajach Europy.

 • Atmos Jaroslav Cankař a Syn

Cieszący się doskonałą opinią czeski producent. Założona w 1935 roku rodzinna firma opracowała ponad 70 typów kotłów, objętych 13 patentami i od wielu lat oferuje wysokiej jakości kotły zgazowujące drewno, kotły pelletowe oraz dwupaliwowe na drewno+pellet. 80% produkcji stanowi eksport do niemal wszystkich krajów Europy.

 • Platforma pellet4future, Bio4Future Polska Sp. z o.o.

Po starcie w bardzo niekorzystnym dla pelletu okresie internetowa platforma sprzedaży i zakupów pelletu i brykietu stała się jednym z najbardziej popularnych miejsc zakupu paliw drzewnych.

 • Laboratorium Konwersji Biomasy w Instytucie Inżynierii Mechanicznej SGGW Warszawa

Otwarte 25.04.2023 roku nowoczesne laboratorium stwarza nowe możliwości badawcze paliw pozyskiwanych z biomasy, w tym testowania urządzeń na biomasę w warunkach zbliżonych do realnych.

 • Targi ISH 2023 (13–17.03.2023), Frankfurt, Messe Frankfurt

Wiodące w Europie targi branży instalacyjnej zaproponowały nową koncepcję: strefę energii odnawialnych, a jedna z hal została przeznaczona wyłącznie dla rozwiązań OZE, głównie na biomasę. Pokazane też zostały systemy hybrydowe pomp ciepła i biomasy.

 • Targi Italia Legno Energia (9–11.03.2023), Arezzo, Veronafiere S.p.A.

To organizowana przez tę samą grupę co Progetto Fuoco impreza przeznaczona w zasadzie dla odbiorców z rynku włoskiego. Okazuje się, że znaczenie imprezy, liczba wystawców oraz odwiedzających pokazują, jak istotny dla branży urządzeń ogrzewania na biomasę jest ten rynek. Było to też miejsce, gdzie obecnych było kilku polskich producentów kotłów na biomasę oraz miejsce premiery naszego wydawnictwa MADE IN POLAND.