Umieszczenie telewizora w okolicach kominka bywa sporym wyzwaniem dla wykonawcy projektu. W wielu projektach telewizor znajduje się na tej samej ścianie co kominek – albo obok, albo nad paleniskiem 9 najczęściej w małych wnętrzach). Jak połączyć te dwa urządzenia bezpiecznie?
Trzeba pamiętać, że połączenia kominka i telewizora nie jest zbyt szczęśliwe, i to nie tylko jeśli chodzi o estetykę. Elektronika nie lubi ciepła, dlatego połączenie telewizora z kominkiem wymaga specjalnego odizolowania przez zabudowę kominka i izolację ściany tak, aby kominek nie nagrzewał telewizora. Badania pokazują, że najwyższa temperatura w kominku jest osiągana na czopuchu, czyli zaraz nad paleniskiem, gdzie czasami właśnie przewidziane jest miejsce na telewizor. Dodatkowo im większa szyba, tym większe promieniowanie i większa temperatura w okolicy kominka, co może spowodować uszkodzenie telewizora. Zatem jakie jest najlepsze rozwiązaniem, aby kominek i telewizor nie stanowiły dla siebie zagrożenia w salonie? W Internecie wśród sposobów wymieniana jest dodatkowa izolacja ściany za telewizorem, powieszenie telewizora we wnęce, montaż półki nad paleniskiem z ekranem grzejnikowym lub wyprowadzenie ciepła kanałem nad telewizor. Jakie metody polecają specjaliści? Na nasze pytania odnośnie wieszania kominka przy lub nad telewizorem odpowiedzieli: Joanna Dudziak, projektant firmy Bizmet, oraz Iwo Lipiński – właściciel firmy Kominkarnia.
Patrycja Szymbor
Joanna Dudziak, projektant firmy Bizmet:
Jaka lokalizacja telewizora jest najbezpieczniejsza, aby nie uszkodzić sprzętu przez ciepło wydobywane z kominka?
– w przypadku kominków z szybą frontową + TV obok:
Obok prawidłowo wykonanej i zaizolowanej obudowy można bezpiecznie umieszczać telewizor, nawet w niewielkiej odległości od niej, mając na uwadze estetykę, ergonomię i pamiętając, aby odbiornik nie był blisko kratek wylotowych z obudowy kominka. Zastosowanie głębszej blendy wykończeniowej (zagłębienie wkładu) w obudowie zmniejszy szerokość kąta wypromieniowywania ciepła przez szybę. Warto o tym pamiętać, jeśli telewizor ma być obok wkładu, ale na tej samej płaszczyźnie, z której wykonana jest obudowa wkładu. Umieszczenie telewizora obok obudowy kominka, ale na ścianie tylnej (często kominowej), do której przylega obudowa – w przypadku poprawnie wykonanej obudowy – nie niesie żadnych zagrożeń.
– w przypadku wkładów z szybami narożnymi (z jednej lub z obu stron) + TV obok:
Bezpieczna odległość elementów palnych od szyby wkładu kominkowego to minimum 80 cm (szyba podwójna we wkładzie będzie nieco redukowała efekt promieniowania cieplnego, więc warto rozważyć ją w takim układzie). Zmniejszenie bezpośredniego promieniowania cieplnego możemy także uzyskać przez podniesienie telewizora względem szyby wkładu. Warto też zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji TV, zwłaszcza na temat tego, w jakich temperaturach odbiornik może bezpiecznie pracować.
– usytuowanie TV nad kominkiem:
W takiej sytuacji najlepiej umieścić jest telewizor w zaizolowanej wnęce nad paleniskiem kominkowym. Cofnięcie powierzchni TV względem powierzchni szyby wkładu zmniejszy efekt nagrzewania (ciepło kieruje się ku górze). Wykonanie takiej „wnęki” należy przemyśleć wcześniej, ponieważ inną przestrzenią bezpośrednio ponad szybą wkładu dysponujemy w przypadku wkładów otwieranych na bok, a inną w przypadku wkładów podnoszonych do góry. W takim przypadku najlepiej używać głębokiej blendy (ramy wykończeniowej drzwiczek paleniska), czyli w przedziale od 80 do100 mm.
Iwo Lipiński, właściciel firmy Kominkarnia:
Czy oprócz odpowiedniego miejsca, trzeba dodatkowo odizolować telewizor od kominka?
Telewizor najlepiej jest umieścić we wnęce, dzięki której ciepło znad szyby kominka nie będzie opływało telewizora. Obudowa kominka powinna być za telewizorem dobrze zaizolowana – najlepiej podwójną warstwą izolacji. Należy pamiętać o wykonaniu korytka izolowanego wewnątrz obudowy kominka na przewody elektryczne i sygnałowe (antena, wszelkie kable itp.). Na etapie projektu należy pomyśleć, gdzie umieścimy dekoder, który będzie połączony z telewizorem. Czasem udaje się go umieścić za telewizorem, ale tylko w przypadku, kiedy pilot od telewizora nie potrzebuje bezpośredniego nakierowania w stronę dekodera, aby działać. W razie potrzeby przeciągnięcia nowych kabli, powinno się zainstalować korytko na kable. Jest to dość problematyczne, ale wykonalne. W obudowie można zrobić podwójną ściankę z pustą przestrzenią, w której przechodzi korytko plastikowe. Przy takiej realizacji zabudowa musi być odpowiednio wzmocniona, tak aby wytrzymać obciążenie telewizora, ponieważ standardowa zabudowa kominka nie utrzyma śrub i uchwytów telewizora. Zazwyczaj w takich wypadkach zabudowę kominka robimy wielowarstwową – pod warstwą płyty gipsowo-kartonowej umieszczamy grubą płytę OSB, do której można w dowolnym miejscu przykręcić uchwyt na telewizor. Następnie płyta OSB jest izolowana płytami krzemianowo-wapniowymi.