18 sierpnia 2022 roku zarejestrowana została Izba Gospodarcza Urządzeń OZE z siedzibą w Miękini (poczta Krzeszowice). Powstanie Izby Gospodarczej Urządzeń OZE ma być bodźcem dla kolejnych polskich producentów do dalszych prac na rzecz transformacji sektora ciepłownictwa indywidualnego w Polsce. W rozmowie z Prezesem Zarządu Izby Adamem Noconiem zapytaliśmy o kilka ważnych aspektów odnośnie nowej organizacji.
Czy zarejestrowana w sierpniu 2022 roku Izba Gospodarcza Urządzeń OZE ma w zamyśle zastąpić Stowarzyszenie Polskich Producentów Urządzeń OZE? Czym różnią się te dwie organizacje i czy – podobnie jak Stowarzyszenie – Izba będzie zrzeszać tylko polskich producentów urządzeń OZE?
Adam Nocoń: Rzeczywiście, Izba Gospodarcza Urządzeń OZE powstała w sierpniu ubiegłego roku. Stowarzyszenie natomiast funkcjonuje już trzy lata. Działając w strukturach SPPUOZE byliśmy identyfikowani z organizacją będącą reprezentantem producentów kotłów pelletowych. Na przestrzeni tych kilku lat uświadomiliśmy sobie, że konieczna jest współpraca na szerszej płaszczyźnie. Jako Izba podpisaliśmy porozumienie z jednostkami naukowymi – Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie. Nawiązując współpracę z przedstawicielami wielu kierunków, mamy realny wpływ na rozwój branży OZE, na formę przyszłych aktów prawnych tworzonych na poziomie lokalnym, samorządowym i ogólnokrajowym oraz przyczyniamy się do zwiększenia świadomości społeczeństwa.
Jak szeroko rozumieją Państwo, jako Izba, określenie – odnawialne źródła energii? Co w nich się mieści i czy będzie to miało przełożenie na strukturę Izby?
A.M.: W naszych strukturach zrzeszeni są przedstawiciele różnych profesji, gdzie wspólnym mianownikiem jest produkcja urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Mam na myśli nie tylko kotły na pellet, ale także pompy ciepła, kominki oraz geotermię. Konsolidacja całej branży jest możliwa dzięki wspólnym celom i priorytetom, które motywują nas do działania. W czasach tak dużych zmian klimatycznych i zawirowań politycznych konieczne jest osiągnięcie przez Polskę niezależności energetycznej. Wymagania środowiskowe idą za zmianami klimatycznymi i wskazują na potrzebę inwestycji w niskoemisyjne źródła ciepła. Celem na najbliższe kilkanaście lat jest zbudowanie niemal nowego systemu elektroenergetycznego, którego silną podstawą będą źródła zeroemisyjne. Tylko zrównoważony rozwój wszystkich źródeł ciepła zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne. W strukturach Izby powstały departamenty, które odzwierciedlają nasze działania. Dyrektorzy – jako eksperci w swojej dziedzinie – odpowiadają za przedsięwzięcia i realizację naszych celów, ponieważ to oni najlepiej znają problemy swojej branży.
Zrzeszając polskich producentów kotłów na paliwa stałe, jak i pomp ciepła wyzwaniem może być ustalenie wspólnych priorytetów, kierunków działań. Jak widzi Pan tę kwestię jako prezes?
A.M.: Dzięki pełnemu zaangażowaniu członków mamy możliwość na bieżąco ustalać kierunek naszego działania. Regularne comiesięczne spotkania pozwalają wskazać priorytety i oddelegować przedstawicieli departamentu do realizacji naszych założeń. Nadrzędnymi celami Izby jest współpraca z organami władzy i administracji państwowej, organizacjami samorządowymi, gospodarczymi i społecznymi w celu współtworzenia podstaw prawnych dla prowadzonej przez członków Izby działalności. Duża różnorodność urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii wymaga licznych konsultacji w trakcie przygotowywania projektów i aktów prawnych w zakresie ochrony środowiska i funkcjonowania polskiej branży OZE. Izba Gospodarcza jest właśnie tym organem, który bierze udział w takich debatach, dzięki czemu przyczynia się do procesu tworzenia prawa oraz niezbędnych regulacji dotyczących wdrażania reform w sektorze komunalno-bytowym w zakresie ogrzewania indywidualnego, termomodernizacji budynków, wymiany wysokoemisyjnych i nieefektywnych źródeł grzewczych.
Jakie główne cele na najbliższy rok ma Izba?
A.M.: Przed nami wiele ambitnych działań do realizacji. Misją Izby jest rozwój polskiej branży przez współdziałanie, aktywność legislacyjną oraz silną i efektywną reprezentację wspólnych interesów w dialogu z instytucjami polskiej administracji rządowej, a także z organizacjami pozarządowymi. Prężny rozwój instytucji jest bodźcem do organizowania sympozjów, konferencji i kongresów o tematyce będącej w sferze zainteresowań członków Izby. Korzystając z okazji, chciałbym już teraz zaprosić na VIII międzynarodową konferencję dotyczącą odnawialnych źródeł energii, która odbędzie się w dniach 22-24 maja 2023 roku w Hotelu Arłamów.
Rozmawiała Aldona Mazurkiewicz